Borovice
Borovice je klidná, laskavá přítelkyně, jež nás vezme do svého hřejivého náručí, když je ouvej. Přijímá naše chyby s pochopením a učí nás, že pochybení a škobrtání jsou součástí cesty, jsou důležité pro poučení a nalezení toho správného směru. Až příliš často se zbytečně omlouváme za své domnělé vady a chyby, ustupujeme druhým a potlačujeme tak svou duši, své vnitřní já. Pokud máme pocit, že nejsme dost dobří pro cokoliv či kohokoliv, borovice nás vyslyší.
Stačí se projít v lese nebo v parku a jednu borovici si najít. Postát pod ní chvíli a vnímat ji nejdřív jako celek, jak se natahuje k nebi nebo naopak kroutivě plazí u země, ten neuvěřitelný zázrak dřeva, které žije, proudí jím míza, komunikuje s houbami a dalšími stromy, a přece je navenek stále tak v klidu. Poté se pojďme ponořit do detailů, odevzdat se šumění jejích větví, vůni jehličí, ztratit se ve struktuře jednotlivých jehlic. Její kůra postupně odumírá, a tak ji ve vrstvách shazuje pryč. I my můžeme společně s borovicí odhodit nepotřebné, tíživé a zbytečné slupky minulosti naší duše a čerstvě se nadechnout.
Magická praxe
S borovicí lze být v kontaktu mnoha způsoby, a to nejen v lese, ale i doma či na cestách. Velmi hojně se využívá ve vykuřovacích směsích, její pryskyřice vydává hutný, kořenitý a prohřívající kouř, který očišťuje prostor i duši a zároveň objímá jako stará babiččina deka. Pomáhá při vnitřním chladu, emoční vyčerpanosti, smutku či melancholii. Jako vykuřovadlo lze použít nejen pryskyřici, ale také dřevo, kůru, šišky a jehličí, přičemž každá část produkuje různou intenzitu kouře a vůně. Kousek borovice si ve formě amuletu můžeme nosit všude s sebou, bude nám připomínat, ať neumlčujeme své vlastní já, a dá nám při každém dotyku něco ze svého tepla. Její síla nespočívá jen v očistě, ale také v odrážení útoků, kdy vyšle zachycenou negativní energii zpět k jejímu původci, dokáže tedy fungovat také jako účinný energetický štít.
Očista a léčení
Vůně borového jehličí a pryskyřice je výrazná a nezaměnitelná, protože má vysoký obsah éterických olejů. Pryskyřici lze využít nejen jako vykuřovadlo, ale také do smolné masti či magických olejů, které po vetření do kůže příjemně prokrvují, zahřívají a uvolňují. Samotná vůně borovice má blahodárné účinky na naši duši, využívá se tedy hojně také v aromaterapii, a to především k rozpuštění starých slz a trápení, k navození veselosti a klidu. Prohřívající účinek má též odvar z mladého borového jehličí, který můžeme nejen s medem a citronem popíjet na pročištění dýchacích cest, ale také se jím omýt a energeticky se tak očistit například před rituálem.
Brdská Jaga našeptává
Pojď si se mnou uvařit vlastní magickou smolnou mast! Budeš potřebovat pouze tři ingredience - pryskyřici, včelí vosk a kvalitní rostlinný olej (postačí panenský olivový, ale můžeš použít i kokosový či jiný svůj oblíbený). Nejprve si zajdi do lesa mezi borovice a najdi stromy, které zrovna roní kapky mízy. Nejlepší je sbírat ji v zimě, kdy je ztuhlá, ale poradit si lze i v teplých měsících. Nikdy stromu neber pryskyřici násilím! Vždy na chvíli setrvej u borovice, nalaď se na její energii a popros ji o kousek její vzácné krve. Až poté jemně odeber kapky, které tečou po povrchu. Tuto pryskyřici pak ve vodní lázni zahřej v rostlinném oleji. Množství dej takové, aby byly hrudky pryskyřice ponořené a dobře se rozpouštěly - záleží vždy na tom, kolik masti máš v plánu uvařit, a co si budeme povídat - s každým pokusem se Tvůj odhad zlepší :-) Olej nevař, jen prohřívej a míchej, dokud se pryskyřice nerozpustí. Poté do směsi postupně zamíchej včelí vosk. Já dávám vosk v poměru k pryskyřici 1:2, ale věřím, že si najdeš vlastní poměr, který je Ti příjemný. Vaření smolné masti ber jako rituál, měj trpělivost a vnímej jednotlivé ingredience; neupínej se rigidně k poměrům a receptům, navnímej se na energii borovice, uvolni se, hraj si. Ve chvíli, kdy se rozpustí i vosk a tekutina je bez hrudek, připrav si nádobu. Může to být jen sklenička od marmelády, cokoliv je povoleno. Já dávám na dno kousek borového dřívka s vyrytými ochrannými runami - zde se fantazii meze nekladou, dřívko můžeš vynechat nebo na něj vyrýt jiné symboly, které jsou Ti blízké a dodají masti magický rozměr. Poté opatrně přelij mast do nádoby a nech v chladu ztuhnout. Nejlepší je vařit mast v den úplňku, neb ji pak můžeš nechat na svitu Luny nabít. Taková mast má nejen blahodárné účinky na Tvou kůži (pomáhá proti všelijakým kožním onemocněním a suchosti pokožky), ale také energeticky nabíjí a uklidňuje. A skvěle voní! Ach, jak ta voní... při nespavosti stačí namazat na spánky a nechat se ukolíbat vůní borovice...