Černý bez
Černý bez je jeden z našich magických velikánů. Všechny bezy jsou chráněny Matkou bezů (nazývanou též Bezová paní), jež pomáhá, ale také trestá. Dřevo bezu si nikdy nemůžeme uzmout násilím, protože to může mít špatné následky. Pokud chceme Matce bezů přesto kousek jejího dítěte vzít, musíme složit slib: "Stará dámo, daruj mi z dřeva svého a já ti dám z mého, až se stromem stanu." Lepší je však hledat již odpadlé a mrtvé kusy, o které i tak samozřejmě náležitě požádejme a také za ně poděkujme.
Bezová magie je silně ochranná, pokud k ní přistupujeme s respektem a pokorou. Amulety z bezového dřeva mohou chránit jak lidi, tak zvířata, bezovou větvičkou se dalo ochránit před uhranutím. To byl také důvod, proč byly bezy po celé Evropě vysazovány do zahrad a v blízkosti lidských sídel. Pokud bydlíme ve starém domě a máme v zahradě bez, hýčkejme si ho a přinesme mu občas třeba kousek chleba darem. Sídlí v něm duch domova. S příchodem křesťanství začal být bez spolu s trnkou stále častěji spojován s čarodějnictvím, a to oprávněně, protože čarodějnice jsou bezovým dřevem posilovány a ochraňovány. Negativní pohled církve se odráží také v legendě, podle které se na bezu oběsil Jidáš Iškariotský, a proto je tento keř prokletý a za trest na něm rostou Jidášova ucha. Nicméně i Jidášovo ucho, neboli bolcovitka bezová, je léčivou houbou a přináší nám jen to dobré. Nejen houby, ale celý černý bez je léčivý.
Magická praxe
Magické využití černého bezu je velmi široké. Kromě dřevěných ochranných amuletů je často používán jako vykuřovadlo, jež propojuje se snovým světem. K vykuřování lze použít jakoukoliv část bezu - dřevo, kůru, listy, květy i kořeny. Takzvaná bezová duše, která tvoří vnitřní měkkou část mladých větví, se hodí k pálení při léčivých rituálech zaměřených na traumatické vzpomínky.
Pro požehnání a posvěcení rituálu, prostoru či magického předmětu můžeme kromě vykuřovadla využít i bezové květy, a to jak ve formě vykrápění bezovým čajem, tak také posypáním květy v jejich čerstvé či sušené formě. Odvar z bezových květů pijeme nejen při nachlazení, ale také před novým projektem, kterému chceme požehnat. Bezový čaj nebo bezinkový likér se hodí pít též před věštěním, bez v nás pak probouzí intuitivní schopnosti a jasnozřivost. Nutno dodat, že díky tomuto aspektu se černý bez řadí k dřevům vhodným k výrobě divinačních pomůcek, jako jsou runové sady, kyvadla či kostky.
Bez jako brána
Černý bez je liminální dřevinou, branou do jiných světů, odkud mohou přicházet víly a duchové. Proto je také jedním z tradičních ochránců hřbitovů a je spojený s přechody mezi fyzickým a duchovním světem. Pokud se o Beltainu, Samhainu či svatojánské noci postavíme pod bezový keř, je možné, že spatříme víly. Spát jen tak po bezem se však nedoporučuje, protože hrozí posednutí zlými duchy, leda bychom byli v nouzi a požádali s čistými úmysly Bezovou matku o ochranu. Ochranu před démony, duchy a nepřátelskými entitami nám poskytne i sebemenší bezová větvička či kousek dřívka v kapse u srdce nebo pověšená na krku. Za tímto účelem nosívali pohřební kočí bičíky z bezu, a stejně jako v případě jeřabiny se věšely bezové větve nad stáje, aby nedošlo k posednutí koní. I my si dnes můžeme pověsit kříž z bezu nad vchodové dveře, aby neprošlo nic zlého dovnitř.
Všeobecně tedy můžeme říct, že nejsilnějším aspektem bezu je ochrana. Ochrannou funkci mu již od nepaměti přisuzovaly kultury napříč evropským kontinentem, od východních Slovanů na daleké Rusi po germánské kmeny na západě, jež spoléhaly na sílu bezu proti zlým duchům a nepřátelům. Na Sicílii věšeli pohané na své domovy bezové větve proti zlodějům, v Srbsku zas dostávali kousek bezu na svatbě novomanželé, aby jim požehnal a ochránil je před neštěstím. Podle některých pranostik lze bezem ochránit i mrtvé, a to přidáním zelené větvičky do rakve, aby bezpečně odešel na druhý břeh. Hledáme-li tedy ultimátní ochranný amulet, bezové dřevo je jasnou volbou.
Nejisté je to však s ochranou nemluvňat, konkrétně co se kolébky týče. Starší zdroje uvádějí, že kolébka z bezového dřeva dítě ochrání, modernější bylinkáři ale před bezem varují, že může k dítěti naopak zlé duchy přivolat. Pravda je nejspíše na obou stranách. Opět totiž záleží na způsobu získání dřeva. Pokud je bez pokácen bez slitování a dovolení Bezové matky, přinese dřevo do rodiny velké neštěstí. Když však Matku požádáme o ochranu dítka a bezové dřevo si vyprosíme, jsem toho názoru, že kolébka může mít silnou ochrannou moc.
Jak vidno, k bezu je třeba přistupovat opatrně, s pokorou a obrovským respektem. Ne nadarmo se říká "před bezem smekni". Prokazováním úcty bezu a zodpovědným nakládáním s jeho dary můžeme na své magické cestě získat velmi mocného spojence.
Brdská Jaga našeptává
Vyzkoušej si rituál věnovaný pouze černému bezu. Přines keři malou obětinu, požádej Bezovou matku o ochranu a dar vidění, a pokud svolí, ustřihni si proutek k vykuřování a pár zelených větviček, ze kterých si vytvoříš věneček na hlavu. Uvař si čaj z bezových květů, očisti sebe i prostor dýmem z bezového dřeva a požehnej bezovým runám či kyvadlu. Ponoř se do jiných rovin, které se Ti otevřou, a nahlédni za oponu našeho světa. Bezový věneček měj na hlavě po celou dobu rituálu - nejen, že ¨pomůže povznést duši, ale zároveň vytvoří ochranný kruh jako bariéru před temnými duchy a špatnou energií. Tento obřad je sice nejsilnější na Samhain či Beltain, ale můžeš se do něj ponořit kdykoliv, kdy budeš cítit, že nadešel správný čas pro Tebe. Odevzdej se bezu upřímně a s pokorou, odměnou Ti bude neuvěřitelně silný magický spojenec.