Tis
Stromy mají v magii různou sílu, tis však patří bezesporu mezi ty nejsilnější. Je to strom hraniční, strážce brány do zásvětí a symbol smrti, znovuzrození a věčnosti. Zpočátku může působit děsivě a rozhodně bychom si s energií tisu neměli zahrávat, ale když k němu přistoupíme s úctou, pochopíme, že ten strašidelný vševědoucí stařec, jenž se v něm ukrývá, nám nechce ublížit, nýbrž nás učit. Setkání se zásvětím a smrtí je sice zpočátku děsivé, ale zároveň nám to připomene prchlivost času a života, donutí nás to přemýšlet nad sebou, svým konáním, svými úmysly a plány, nad celým svým životem. Meditace s tisem mohou být obtížné pro psychiku, energeticky náročné a magicky vyčerpávající, ale když odhodíme strach a hluboce se do tisu ponoříme, tak se na konci nadechneme jiného vzduchu. Kontakt s tímto magickým velikánem nás od základu změní. Tisy mohou žít i více než tisíc let, během kterých jsou svědky marnotratné lidské historie, životů, jež jsou pro ně jen lísky v ohromném lese, které padnou na zem a rozloží se, mezitímco na větvích rostou zase nové.
Tis v magické praxi
Tis je vrtkavý přítel, velmi dobře dokáže vycítit, když nám začne být jeho moc lhostejná, a potom se nestačíme divit, jak se nám náš osobní život najednou rozpadá. Proto vybírejme tisový amulet velmi rozvážně a s vědomím, že nejde jen o hračku, jež po čase zahodíme do kouta, když se nám zalíbí jiná. Pakt s tisem je vážná věc. Když ho požádáme o ochranu a jeho sílu, musíme si být plně vědomi vážnosti takového závazku, a o amulet se opravdu starat a ctít ho. Mějme také na paměti, že tisová energie je opravdu hutná a těžká, proto mu prospívá očista o každém úplňku, aby nebyl těžký příliš.
Tisové dřevo se ze své podstaty dobře hodí na práci s temnotou, ale zde opravdu opatrně - když se nám to vymkne z rukou, je to neskutečně silný nepřítel a může nám velmi zavařit. Jakožto strom hraniční je dobrou volnou pro liminální rituály a napojení se na božstva na hranici světů. Já si tis vybrala jako hlavní dřevo pro uctívání Rohatého, který mne na mých cestách provází a ochraňuje, nicméně tis si velmi dobře rozumí například i s Hekaté nebo Persefonou.
Díky své liminalitě je tis vhodným dřevem k podpoře šamanského cestování, vizí a věštění. Divinační pomůcky jako runy nebo kyvadla mohou být neskutečně silnými magickými předměty, ale opět varuji, že pokud je budeme brát na lehkou váhu, tak se nám to nehezky vymstí. Když si takový magický předmět z tisu pořídíme, udělejme si alespoň půl dne čas a klid na zasvěcovací rituál. Očistěme se vodou a kouřem, navažme kontakt s každým kouskem dřeva zvlášť a požádejme ho, aby se s námi podělil o svou moc. Ten strašidelný moudrý stařec nás nebude děsit, když k němu přijdeme s vážně míněnou pokorou. Pohladí nás po hlavě, pousměje se a podělí se o své vědění.
Brdská Jaga našeptává
Všechny části tisu jsou prudce jedovaté, až na červený míšek, oplodí, kterému se říká tisinka. Někdo tyto plody jí, ale všeobecně se to nedoporučuje. Některé zdroje uvádějí, že sušené tisové jehličí lze použít jako divinační vykuřovadlo, nicméně vzhledem k jeho jedovatosti si tohle dovolím rozporovat, neb už jen při vypalování do jeho dřeva se z výparů točí hlava a zvedá žaludek. Nicméně jsou známé bezpečnější šamanské praktiky, jak tis k nahlížení za oponu můžeš využít. Za letního dne si sedni pod tis k meditaci a zhluboka dýchej. Tis má tak silnou pryskyřici, že se za horka odpařuje do vzduchu, a v takto nízké koncentraci dokáže navodit kýžený stav i bez nebezpečí otravy, avšak hranice každého člověka jsou jiné, takže jako vždy - obezřetně a s mírou!
Tisové dřevo také nebereme ze stromu v přírodě, protože tisy jsou u nás již prakticky vymýcené a jsou chráněné. Získat tisové dřevo je dnes složité, pokud ti ho nedaruje někdo, kdo má tis na zahradě a zrovna ho prořezává. Pokud tedy narazíš na tis v lese, komunikuj s ní, užij si jeho přítomnost a moudrost, ale nikdy mu neubližuj.